تحقیق اشتباه و مسئولیت کیفری

دسته بندي : علوم انسانی » حقوق
توضیحات:
دانلود تحقیق با موضوع اشتباه و مسئولیت کیفری،
در قالب word و در 41 صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن:
اشتباه
3)    مفهوم لغوی
واژه اشتباه در کتب لغت به معنای مانند شدن و یا چیزی یا کسی را به جای چیزی یا کسی گرفتن. شک و شبهه و سهو و خطا و ... آمده است.
اشتباه از ریشه شبهه و در لغت به معنای مانند شدن و یا چیزی یا کسی را به جای چیزی یا کسی گرفتن آمده است  و آن عبارت است از تصور خلاف انسان از واقع چندانکه امر موهومی را موجود و یا موجودی را موهوم پندارد. معمولاً اشتباه انسان از ناآگاهی و جهل او به امور وقایع مایه می‌گیرد و خود ممکن است از بی‌دقتی و بی‌مبالاتی و نداشتن توجه کامل به امور ناشی شود.
اشتباه در فرهنگ عمید معنا شده است به مانند شدن چیزی به چیز دیگر در نظر انسان، یکی را به جای دیگری گرفتن یا کاری به غلط انجام دادن، پوشیده شدن کار و مانند آن.  برخی معتقدند این کلمه در متون فقهی و حقوقی دو کاربرد کاملاً متفاوت دارد یکی در زبان عربی است که معادل شک، بدگمانی و التباس و کاربرد دیگر اشتباه در زبان فارسی در کتب حقوقی و قانون مدنی است که معادل آن در زبان عربی بویژه در کتب حقوقی معاصرین، کلمه «غلط» به کار رفته است، حقوقدانان در تعریف اصطلاحی اشتباه می‌گویند. «اشتباه تصور نادرستی است که آدمی از چیزی دارد ...» یا گفته‌اند «اشتباه عبارت است از تصور خلاف واقع از اشیا» و یا «اشتباه عبارت است از تصور خلاف حقیقت و واقعیت انسان از یک شئ»
آنچه از تدقیق در مفاهیم شک، ظن، وهم می‌توان استنباط کرد عبارت از این است که ذاتاً ماهیت آنها مبتنی بر علم است و لو اینکه علم اجمالی باشد، زیرا شخص در حدوث هریک از حالات نفسانی سه‌گانه (وهم، شک، ظن) بین دو یا چند احتمال دچار تردید می‌گردد مثلاً شخص شاک می‌داند که یکی از دو شئ حرام یا حلال است لکن نمی‌داند این احکام بر کدام یک بار می‌شود و در حقیقت به جهل و عدم آگاهی خود التفات و آگاهی دارد و اگر شخص میان اطراف امری به نحو مساوی مردد باشد و نتواند یک طرف را بر دیگری ترجیح دهد گفته شد که دچار شک گردیده است و اگر حالت نفسانی بالاتر از شک بود جانب راجح از دو طرف تردید در ذهن را ظن و جانب مرجوح را وهم می‌گویند. و در هر سه حالت نفسانی شخص مردد علم اجمالی دارد حال آنکه همانطور که اکثر لغویون علی الخصوص متقدمین فن لغت بیان داشته‌اند شبهه عبارت از التباس شدید است به نحوی که شخص مشتبه امر باطل را صحیح و حرام را مباح می‌داند و با حقیقت پنداشتن این داشته غلط به آن ایمان و اعتقاد دارد و با قطع و یقین عمل می‌کند یعنی در مقابل شخص مشتبه دو یا چند احتمال وجود ندارد بلکه یک امر غلطی که ملتبس به صحت یا حرمتی که ملتبس به حلیت است در مقابل او وجود دارد لکن او به صحت و حلیت یقین دارد حال آنکه واقعیت چیز دیگری است فلذا معلوم می‌شود که پایه و اساس شبهه بر جهل استوار است یعنی شخص جاهل است و بر جهل خود هم هیچ التفاتی ندارد و این مفهوم با جهل مرکب که در آن شخص با قطع و یقین و اعتقاد جازم اما غیر واقع نظر بر جواز عملی دارد مطابقت می‌کند. فلذا آشکار می‌شود که باید پذیرفت ماهیت شک و ظن و وهم علم است و صد البته که علم اجمالی نه تفصیلی  و ماهیت شبهه جهل و جهل مرکب است.       
و . . .


فهرست مطالب:
اشتباه
1)    مفهوم لغوی
2 )  مفهوم اصطلاحی
الف- دیدگاه شهید ثانی
ب- دیدگاه آیت الله خویی
ج- دیدگاه صاحب ریاض
د- دیدگاه شهید اول
ح- دیدگاه صاحب تحریر الوسیله
چ- دیدگاه اهل سنت
- مسئولیت کیفری
مفهوم
2)     ارکان مسئولیت کیفری
- وقوع عمل مجرمانه در عالم خارج
-دارای اهلیت جزایی بودن مرتکب جرم
ادراک و تاثیر قاعده درء بر آن
- اختیار و تاثیر قاعده درء بر آن
- وجود قابلیت انتساب بین مرتکب و جرم
- اسناد یا انتساب مادی
- اسناد یا انتساب معنوی
1) مقایسه اشتباه با جهل
2) مقایسه اشتباه با خطا
3) مقایسه اشتباه با نسیان
- اقسام اشتباه و تاثیرگذاری آنها بر مسئولیت کیفری
- اشتباه حکمی
مفهوم
2)     اقسام اشتباه حکمی
- اشتباه حکمی ناشی از تفسیر نادرست قانون
- اشتباه حکمی ناشی از جهل به قانون
- اشتباه موضوعی
مفهوم
2) اشتباه موضوعی در جرایم عمدی
1-2) اشتباه در عناصر اساسی جرم
2-2) اشتباه در عناصر فرعی جرم
3) اشتباه موضوعی در جرایم غیر عمدی
منابع و ماخذ

دسته بندی: علوم انسانی » حقوق

تعداد مشاهده: 69 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 41

حجم فایل:61 کیلوبایت

 قیمت: 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب word و در 41 صفحه، قابل ویرایش.